W zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Małopolska” od ponad 50 lat na skwerku przy ul. Mikołaja Kopernika stał jego pomnik. Pomnik na początku kwietnia br. został zabezpieczony i oddano go do renowacji. W dniu dzisiejszym powrócił na swoje miejsce! Jesteśmy przekonani, że odnowienie zniszczonego upływem czasu pomnika wpisuje się w tegoroczne upamiętnienie tej historycznej postaci.
Rok 2023 został ustanowiony w naszym kraju rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Senat RP uhonorował Mikołaja Kopernika jako “znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata”, podkreślając, że był to prawdziwy człowiek renesansu – prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz, duchowny, doktor prawa kanonicznego, zajmował się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Jego najwybitniejsze dzieło “O obrotach sfer niebieskich” wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.
Warto przy tej okazji przypomnieć historię pomnika, który na stałe wpisał się w krajobraz naszego osiedla. Jak wspominają pierwsi mieszkańcy ul. Mikołaja Kopernika rzeźba autorstwa Janusza Krauze pojawiła się na naszym osiedlu na początku lat 70-stych XX wieku. Według relacji autor przygotował ją na jeden z konkursów w których brał udział, a po jego zakończeniu (niestety nie wiemy czy rzeźba została w jakikolwiek sposób uhonorowana) trafił na nasze osiedle, na ulicę jego imienia. Renowacji pomnika podjął się i przeprowadził znany i ceniony nie tylko w gorlickim środowisku artystycznym Pan Zdzisław Tohl – były już Dyrektor Muzeum Dworów Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Wspomnieć należy, że sam autor rzeźby Pan Janusz Krauze (1936 – 2016) to znany plastyk i rzeźbiarz, autor wielu dzieł które możemy odnaleźć na terenie naszego miasta i powiatu m.in. „Kazimierz Pułaski” (Park Miejski w Gorlicach), „Rozstrzelani” nad rzeką Ropą w Gorlicach, Obelisk na cmentarzu wojennym w Gorlicach na ul. Wincentego Pola, Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej – współautorzy Janusz Krauze, Krzysztof Filar, Zdzisław Tohl czy „Brat Albert” w Sękowej.